افزایش فروش آنلاین با تایید اجتماعی

افزایش فروش آنلاین با تایید اجتماعی

4 روش استفاده از Social Proof در یک سایت تجارت الکترونیکی

(معنای کلی Social Proof کاری است که دیگران انجام داده اند و فردی پیرو آنها، آن را انجام میدهد.)

 زمانی که تعدادی از افراد میخواهند اطلاعات کارت بانکیشان را وارد کنند که در مورد آن مطمئن نیستند، ایجاد اعتماد و قرار دادن خریداران آنلاین  بخش مهمی در بازاریابی تجارت الکترونیک به شمار میرود.

هنگامی که با سطح عدم اطمینان مواجه میشوید، ” آیا این محصول برای من مناسب است؟” ، ” آیا میتوانیم به این فروشگاه آنلاین اعتماد کنم؟”  خریداران ممکن است برای کمک به تصمیم گیری در خرید از Social proof  استفاده کنند. در واقع، این مشتریان تمایل دارند که اعتمادشان را به سایرین ارائه دهند.

سوشیال پروف در عمل

اگر شما در کتابی یا در ویکی پدیا به دنبال تعریفی از social proof باشید، به احتمال زیاد توصیفی از یک پدیده روانی یا نوعی از انطابق را پیدا میکنید.

   مردم در شرایط نا آشنا قادر هستند با سرعت و  دقت، براساس اینکه چطور رفتار دیگران را میبینند، رفتاری که بهتر است را ارزیابی کنند.

از دیدگاه بازاریابی، مشتریان با ارائه اطلاعات اجتماعی مثبت و دقیق در مورد یک محصول یا در مورد یک عمل مورد نظر می توانند، در واقع، آنها را تحت تاثیر یک خرید قرار دهند و یا از آن عمل تاثیر بگیرند.

 اپراتورهای هتلی میخواستند مهمان ها را  با استفاده مجدد از حوله ها به منظور صرفه جویی در مصرف آب و برق و کمک به محیط زیست تشویق کنند. برای تشویق مهمانان هایشان ، اپراتورهای این هتل  از علائم کوچک، پلاکارد، و یا یادداشت هایی با یکی از سه پیام : (الف) این کار را برای محیط زیست انجام دهید، (ب) این کار را برای نسل های آینده انجام دهید و یا (ج) برای این علت معمول همکاری کنید، استفاده کردند.

Cialdini   تلاش کرد تا پیام چهارم را مطرح کند: ” اکثریت مشتریان در هتل  ما حداقل یک بار دیگر از حوله هایشان استفاده میکنند.” چهارمین پیام ۲۸ درصد افزایش در موافقت داشت. به عنوان مثالی دیگر، یک خرده فروش در شمال غربی ایالات متحده، اخیرا چندین مسابقه در فروشگاه هایش برگذار کرد. خریداران میتوانستند برای طراحی تعدادی  iPad ، به  کیوسک های سلف سرویسی در اطراف فروشگاه وارد شوند.

جالب اینجاست که خرده فروش متوجه موجی از  ثبت نام برای طراحی هایی شده است که در پایگاه داده ((data base ثبت شده اند . ممکن نبود ثبت نامی برای چندین دقیقه وجود نداشته باشد. موج ثبت نام ها به نظر نمیرسید با روند معمولی فروشگاه مطابقت داشته باشد.

پس علت چی چیزی بود؟

     کارمندان فروشگاه متوجه شدند که وقتی شخصی ایستاده و با کیوسک ها تعاملی دارد، دیگر خریداران به نظر میرسید به طور ناگهانی  متوجه آن و آماده  به ثبت نام  می شدند. اما زمانی  که کیسوکی غیر قابل استفاده بود، خیلی از خریدارها از کنارش بدون هیچ اقدامی می گذشتند.

برای مثال آخر،  به کافی شاپ محلیتان فکر کنید.اگر یک شیشه  انعام داشته باشد، شانس خوبی برای کارمندان کافی شاپ است که اولین دلاری که در روز میگیرند را به عنوان یک نشان اجتماعی درون آن بیندازند. آنها به مشتریانشان میگویند که انعام دادن چیز خوبی است.

در موارد مشابه، تجارت های الکترونیک میتوانند از social proof برای کمک به ایجاد فروش استفاده کنند. خریدارانی که  با کسب و کار یا محصولات شما آشنا نیستند، میتوانند نشانه هایی از دیگر اقدامات خریداران بگیرند.


۴ روش برای افزایش فروش با تایید اجتماعی

رتبه بندی وبازدید

رتبه بندی  و بازدید ممکن است شایع ترین اشکال تجارت الکترونیک باشد. بسیاری از داده ها نشان میدهند ، داشتن رای گیری و بازدید در وب سایتتان بطور قابل توجهی  به افزایش میزان گفتمان های تجارت الکترونیک کمک میکند. براساس برخی برآوردها، یک بازدید مثبت ممکن است ۱۰ درصد گفتگمان ها را افزایش دهد، در حالی که نیمی از بازدید های  مثبت میتوانند فروش را تا ۳۰ درصد افزایش دهند.
وب سایت Newegg از رتبه بندی و بازدیدها استفاده  میکند تا به خریداران اطلاعات خوب در مورد محصولات  بدهد و به فروشش کمک کند.
فروشنده آنلاین Newegg مثال خوبی از یک خرده فروش با استفاده از رتبه بندی و بازدید ها می باشد. برخی از محصولات Newegg صدها بازدید دارند. شرکت چندین چیز را انجام داده است که ممکن است شما بخواهید تقلید کنید.
بازدید ها در تمامی صفحات وب سایت نشان داده شده اند، از جمله صفحات دسته بندی محصولات.
بازدید ها  توسط رتبه بندی تقسیم میشوند.
بازدید ها  میتوانند فیلتر و جستجو شوند.

تصاویر و فیلم های عرضه به مشتریان

از نظرتجارت الکترونیکی، چند چیز قویتر از دید مردمی مثل شما، که  محصولی را که استفاده میکنید در مورد خریدش فکر میکنید، وجود دارد.خیلی از فروشنده های آنلاین متوجه این  شدند و شروع به قرار دادن عکس ها برای  مشتری در صفحات جزئیات محصول و یا در گالری های ویژه کردند.
وب سایت New Balance  بخشی از عکس های محصولات مشتریان را دارد.
New Balance به  عنوان مثال، یک بخش را در سایتش به طور کامل به عکس های مشتریان اختصاص داده است. هر پست مشتری به محصول مرتبط است.

فروش و فهرست مورد علاقه حساب

، اگر شما تمایل داشته باشید،  فروشندگان آنلاین ممکن است قادر به فراخوانی باشند.  social proof با تعداد دفعات  زمانی،  محصولی را فروخته است و یا به سبد خرید اضافه کرده است.
   وب سایتGroupon  نشان میدهد خریداران چند بار یک پیشنهاد ویژه را خریداری کرده اند. اگر  خریدار در مورد خریدش مطمئن نباشد، بدانید که چند صدی از مردم با کمک تصمیم میگیرند که خرید کنند.
Groupon نشان میدهد به خریدارها که چه تعداد از آنها یک محصول ویژه  را میخرند.
مراقب باشید،  اثبات اجتماعی(social proof) ضعیف می تواند تاثیر منفی بر فروش داشته باشد. اگر تصمیم گرفتید که تعداد فروش یک محصول فروخته شده  را نشان دهید مثل Groupon انجامش دهید. تنها نمایش آن اعداد و ارقامی را در نظر بگیرید که زمان فروش، تعدادی  را نمایان میکند.  مانند ۲۵ فروش و یا مشابه آن.

لایک ها و به اشتراک گزاری در شبکه های اجتماعی

حتی دکمه به اشتراک گذاشتن که خیلی از خریداران در جزییات صفحات محصول استفاده میکنند، میتواند شکلی از  social proof باشد. در نظر داشته باشید که این دکمه ها تعداد به اشتراک گذاشتن و لینک هایی که  یک محصول دریافت کرده است را نشان میدهد.  مشابه چیزی که برای مقدار فروش پیشنهاد شده است.

اشتراک این مطلب با دوستان: