طراحی چشم انداز برای تجارت

طراحی چشم انداز برای تجارت

رویاها و امیدهای آینده خود درباره کسب و کارتان را بنویسید.

چشم انداز زمانی به تصویر شرکت شما درآینده گفته می شد، اما معنای چشم انداز فراتر از این است. چشم انداز شما، الهام شما، چارچوب تمامی برنامه ریزی های راهبردی شماست.

این که شما هنگام ایجاد یک چشم انداز در حال انجام  چه کاری هستید، بیان کننده رویاها و امیدهای شما در رابطه با تجارت تان است. آن به شما یاد آوری می کند که در تلاش برای ساخت چه چیزی هستید.

یک چشم انداز ممکن است برای کل شرکت و یا برای یک بخش از آن بکار برده شود.

چه برای تمامی سازمان و یا برای بخشی از آن، چشم انداز به این سوال پاسخ می دهد  که “ما می خواهیم به کجا برویم”.

یک چشم انداز را با یک نقشه مسیر اشتباه نگیرید؛ این دو یکی نیستند. آنچه بیل گیتس در آ غاز به کار مایکروسافت به تصویر کشید یک کامپیوتر شخصی در هر خانه و تجارت بود، نه یک مجموعه از گام هایی که اتفاق افتاد.

مساله این است که چرا مهم است به هنگام ایجاد یک چشم انداز، به تخیل تان اجازه دهید که حرکت کند و رویا را ترسیم کنید- و چرا مهم است که یک چشم انداز شور و اشتیاق شما را در دست بگیرد.


چرا داشتن یک چشم انداز تا این حد برای تجارت خرد شما مهم است؟

در حالیکه یک چشم انداز به شما نمی گوید که چطور حرکت کرده اید که به اینجا رسیده اید، اما جهت طرح ریزی تجارت تان را تنظیم می کند.

ضرورت ایجاد یک چشم انداز مخصوصاً برای تجارت های خرد، متقاعد کننده است زیرا دلیل اصلی شکست تجارت های خرد، طرح ریزی ضعیف است.


چگونه یک چشم انداز از یک بیانیه ماموریت متمایز می شود؟

برخلاف بیانیه ماموریت، یک چشم انداز برای شما و سایر اعضاء شرکت شماست نه برای مصرف کنندگان یا مشتریان.

 هنگام نگارش یک چشم انداز، بیانیه ماموریت شما و صلاحیت های اصلی می تواند  نقطه آغاز ارزشمندی برای تبیین ارزش های شما باشد.

مطمئن شوید که به هنگام ایجاد چشم انداز در دام تفکر محدود به یک یا دو سال نیفتید، هنگامی که شما یک چشم انداز دارید، چشم انداز شما اثر عظیمی بر تصمیم گیری و روش تخصیص منابع خواهد داشت.

مثال ها: چشم انداز یک شرکت ، پیشنهاد دهنده تورهای تماشاکننده نهنگ ها است: طی ۵ سال بعد تورهای zzz به شرکت پیشگام تور محیط زیست در -تبدیل خواهند شد و با مشهور شدن بخاطر رفاه و هیجان تورهای تماشاگر نهنگ ها در سطح بین المللی ، درامد را تا یک ملیون دلار در سال ۲۰۱۴افزایش خواهند داد.


بیانیه ماموریت

بیانیه ماموریت یک توصیف مختصر از اهداف بنیادی شرکت است و به این سوال پاسخ می دهد که “چرا ما وجود داریم؟”

بیانیه ماموریت اهداف شرکت را هم برای افراد سازمان و هم برای عموم بیان می کند.

بعنوان مثال، بیانیه ماموریت لاستیک کانادایی می گوید (بخشی از آن): ” لاستیک کانادایی یک شبکه رو به رشد تجارت ها ی بهم مرتبط است…لاستیک کانادایی بصورت مستمر تلاش می کند تا نیازهای مشتریانش به ارزش های کلی را با پیشنهاد یک پکیج منحصر به فرد از مکان، قیمت و طبقه بندی، برطرف کند”

 بیانیه ماموریت rivercorp، مشاوران رشد تجارت در کمپل رایور B.C به این صورت است: فراهم سازی خدمات رشد اقتصادی پیشرونده از طریق مشارکت سهامداران و جامعه.

همان گونه که در این دو مثال مشاهده کردید “بیانیه های ماموریت” به اندازه شرکت های توصیف کننده شان، متغیرند.

هرچند تمامی بیانیه های ماموریت “کاملاً توصیف کننده شایستگی های کنونی سازمان، تمرکز مصرف کنندگان، فعالیتها و آرایش تجاری است” (خلاصه، مدیریت راهبردی، مفاهیم و موارد، فرد دیوید).

تفاوت بین یک بیانیه ماموریت و چشم انداز آن است که بیانیه ماموریت بر وضعیت کنونی شرکت تمرکز دارد در حالیکه چشم انداز بر آینده شرکت تمرکز دارد. هر تجارتی باید یک بیانیه ماموریت داشته باشد، بعنوان راهی برای اطمینان از اینکه هر شخصی در سازمان در همان جایگاه خودش قرار دارد و هم برای بکارگیری یک خط پایه جهت طرح ریزی تجارت موثر.

مثال ها: شعارهایی که از برخی بیانیه های ماموریت سرچشمه می گیرند، بعنوان مبنای تبیین های تبلیغات موفق بکار گرفته می شوند نظیر: کمپین “مردم پیش از سود” اتحادیه های اعتباری B.C.

زکات دانش نشر آن است :
Share on print
Share on email
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter