محافظت از برند اینترنتی

محافظت از برند اینترنتی

8 راه مهم برای مراقبت ار برند و کسب و کار آنلاین شما

فرایند ثبت نام تجاری، هک کردن، سرقت دامنه، سرقت مالکیت فکری- برند شما از طریق راه های آنلاین در معرض خطراتی قرار دارد  که ممکن است متعجب شوید که آیا انجام تجارت بصورت آنلاین ارزش آن را دارد یا نه.

هرچند اکثر خطرات درحال حاضر به خوبی تشخیص داده می شوند و راههایی برای کنار آمدن با آنها وجود دارد.

با چند اقدام احتیاطی ساده شما می توانید، ۹۵ درصد از خطرات را حذف کنید و مابقی خطرات نیز معمولاً ارزش نگرانی را ندارند. در اینجا نکات ساده ای برای کمک به محافظت از شما در برابر افرادی که قصد نفوذ به سهام به سختی کسب شده برند شما، به نفع خودشان را دارند، مطرح می شود.

راه های پیشگیری از دزدی برند شما

۱- برند خود را بصورت علامت تجاری در آورید

در UK اصطلاحات علائم تجاری، بصورت آنلاین تحت قانون، مورد محافظت قرار می گیرند. حتی بزرگترین کمپانی در اینترنت، یعنی google قادر نیست که از gmail آن برند در UK استفاده کند. زیرا شخص دیگری آن نام را به مالکیت خود درآورده است. اگر شما این کار را انجام نداده اید، برند خود را به یک علامت تجاری تبدیل کنید.

۲- دامنه خود را برند سازی کنید

در حالت ایده آل، نام دامنه شما و نام برند شما باید یکسان باشد. از آنجایی که بسیاری از دامنه ها از قبل شکل گرفته شده اند، این کار ممکن است مشکل باشد، بنابراین ممکن است شما مجبور به استفاده از یک برند آنلاین متفاوت باشید. اگر چه این امر به معنای آنست که شما مزایای اطلاعاتی برند موجود تان را از دست داده اید. اگر شما نام برند خود را بعنوان دامنه تان انتخاب نکردید، حداقل قسمتی از آن را در دامنه خود لحاظ کنید. تا جایی که ممکن است تمامی حیطه های اصلی مرتبط را بخرید، نظیر: com,co,uk,eu,inf,biz تا با این کار از فرایند ثبت نام تجاری (شخص دیگری یکی از دامنه ها را بگیرد و از آن برای اهداف اقتصادی و غیره استفاده کند) جلوگیری کنید.

۳- از سرقت دامنه جلوگیر کنید

اطمینان یابید که دامنه شما با ثبت دامنه تان “قفل شده است” تا درخواست انتقال غیر مجاز را بلوکه کنید. اگر این کار را انجام ندهید، شخص دیگری کنترل دامنه شما را -با گمراه کردن مدیر ثبت شما به واگذاری کنترل به آنها- حداقل برای ساعاتی در دست خواهد گرفت، بعنوان  مثال با گفتن این مطلب که شما شرکت را رها کرده اید و آنها را به حال خود واگذاشته اید.

۴- مواظب هکرها باشید

هک شدن وب سایت شما می تواند، سبب آسیب فوری به تجارت شما و آسیب طولانی مدت به شهرت شما شود. اغلب هکرها از روی چالش این کار را انجام می دهند نه از روی سوء قصد. اما آنان تمایل دارند تا علامت ناخوشایند حضورشان را برجای گذارند. این کار می تواند از محو یا جایگزینی صفحه نخست سایت شما تا حذف مدارک متفاوت باشد که می تواند شامل آخرین دسته از سفارشات شما باشد.

یکی از رایج ترین و آسان ترین انواع هک، استفاده از یک فرهنگ لغت برای حدس رمز FTP شماست. اطمینان یابید که رمز شما تک کلمه ای نباشد. اطمینان یابید که آن رمز به راحتی قابل حدس نیست و در جای دیگری نوشته نشده است که یک کارمند ناراضی بتواند به آن دست یابد. و اگر هرکسی که از آن آگاهی دارد، رمز را از بین برده و یا بی درنگ تغییر دهد. آگر شما پنل دامنه تان را از طریق  کنترل آنلاین مدیریت کنید، از همان طریق آن را محافظت کرده اید.

مهمتر از همه از یک پکیج تجارت الکترونیک ایمن برای سفارش آنلاین استفاده کنید، بصورتی که جزئیات کارت اعتباری در یک قالب رمزگذاری شده حفظ شود. در این صورت حتی اگر سایت هک شود، حداقل مصرف کننددگان شما ایمن خواهند بود و شهرت شما لکه دار نمی شود.

۵- مدعی برند تان باشید

اطمینان یابید که هر صفحه روی وب سایت شما و هر مدرک قابل دانلود شامل نام برند و لوگوی شما بصورت برجسته باشد.

نباید هیچ تردیدی در مورد حقوق مالکیت برند شما وجود داشته باشد. قبل از رفتن به اوج، این مساله را شفاف سازی کنید که شما کاملاً قصد حمایت از مالکیت را دارید.

۶- جستجوی برندتان را در صدر قرار دهید

هدف شما باید درصدر بودن در هر جستجوی google خصوصاً برای برندتان باشد. در عمل، رسیدن به این موقعیت ممکن است سخت باشد اما نباید باعث توقف تلاش تان شود. صفحه نخست تان را برای نام برند تان صرف کنید. با اختصاص آن به حداقل ۳ یا ۴ آیتم در متن صفحه. و آن را در عنوان صفحه، برچسب های توضیحات و کلیدواژه ها و در لینک های متن که از سایر صفحه ها به صفحه نخست اشاره می کنند، قید کنید. حداقل شما نیازمند آن هستید که در نتایج جستجو برای برند تان بالاتر از تمامی رقبای تان باشید.

۷- کپی رایت خود را حفظ کنید

تذکر کپی رایت را بصورت شفاف و مشهود در هر صفحه از وب سایت تان و در هر مدرکی که بصورت آنلاین منتشر می کنید، قرار دهید. در google برای عبارات منحصر به فردی  که در سایت تان استفاده می کنید، جستجو کنید و آن را در گیومه بگذارید تا اگر شخصی از آن کپی برداری کرده است، متوجه شوید. اگر آن افراد شرکا و یا فروشندگان هستند، مشکلی وجود نخواهد داشت. طبق دستورالعمل با آنها مکاتبه کنید یا ایمیل بفرستید تا مطالب را حذف کنند. اگر آنان امتناع ورزیدند، یک وگیل بگیرید تا دستوالعمل “توقیف و خودداری” قانونی بنویسد و اگر موثر واقع نشد، بصورت قانونی عمل کند.

۸- تبلیغات را جستجو کنید

یک راه که از طریق آن رقبا می توانند از نام برند شما به سود خود استفاده کنند، آن است که به موتورهای جستجو به ازای هر کلیک پول بدهند تا تبلیغات آنان را برا ی هر شخصی که شما را جستجو می کند نمایش دهد. این یک عمل شیادانه است و می تواند برای مصرف کنندگان بسیار گیج کننده باشد.

در UK (اما نه در US) شما می توانید از تبلیغات علیه علامت تجاری ثبت شده تان جلوگیری کنید و google و yahoo و msn همگی روش هایی برای برخورد با متجاوزان دارند. سعی کنید مودبانه به متخلفان ایمیل بزنید و از آنان بخواهید که دست بردارند اما اغلب این کار باعث صرف زمان و تلاش برای رفتن مستقیم به سمت موتور جستجو و حذف آن خواهد شد.

اشتراک این مطلب با دوستان: