ارزش برند چیست؟

ارزش برند چیست؟

چگونه ارزش برند و کسب و کار خود را ارزیابی کنید؟

یک برند چقدر واقعا می ارزد؟ در شرکتهایی که بودجه به سختی جواب گو است، چگونه می توانید اهمیت آن و معیاری معادل برند را توضیح دهید؟

ارزش برند شما چه مقدار است؟

برند ممکن است به عنوان یک پدیده نامشخص دیده شود و برای مردم سخت است که ارزشی که برند برای یک شرکت می آورد را بفهمند. هنگامیکه می خواهید ارزش برند خود را بدست آورید بایستی مواردی که برند شما در بر می گیرد در نظر بگیرید. می تواند شامل علامت تجاری شما، لوگو، بسته بندی، استراتژی بازاریابی، دارایی دیجیتالی، رنگ سازمانی و غیره باشد.

در واقع هر چیزی که مصرف کننده ها به تصویر برند شما ربط می دهند،  می باشد.

با این توصیفات، برندهای قوی ارزش خیلی زیادی دارند-بیایید به پنج برند با ارزش دنیا به گفته مجله فروبز نگاه کنیم:

  • APPLE         104.3 بیلیون دلار
  • مایکروسافت   56.7 بیلیون دلار
  • کوکا کولا           54.9 بیلیون دلار
  • IBM            50.7 بیلیون دلار
  • گوگل           47.3 بیلیون دلار

توسعه برند به پول نیاز دارد و پیش بینی ارزش برند برای رهبران اجرایی و سرمایه گذاران بسیار مهم است. برند کمک می کند تا کالاها و خدمات را از رقابت تشخیص و جدا کنیم. اما چگونه می توان ارزش آن را در ترازنامه نشان داد؟

راههای زیادی هست تا بتوان ارزش یک برند بدست اورد و خیلی از آنها قابل بحث است. مفهوم ارزش معمولا به سختی درک می شود. به این علت که ارزش معانی مختلفی برای مردم مختلف دارد و در نتجیه یک مفهوم فاعل نیست، و ارزش با کاربرد آن مشخص می شود.

روشهای ارزیابی مشهور عبارتند از:

  • ارزیابی برند به طور هزینه محور – برند با مجموع هزینه ها یا ارزشهای دارایی برند و اعتبارنامه ها ارزیابی می شود. مجموع هزینه ها هست که  متحمل ساخت برند از ابتدا می شود. مواردی که شما در ارزیابی هزینه ها در نظر می گیرید شامل تبلیغات تاریخ محور، هزینه های بازاریابی، هزینه راه اندازی کمپین، هزینه های گواهینامه ها و ثبت می شود.

شما از این برند زمانیکه تازه آن را ایجاد کرده اید می توانید استفاده کنید، یا زمانی که پروسه بازسازی برند را انجام داده اید.

با استفاده از ارزیابی هزینه محور، شما بایستی هزینه برند را ارزیابی و هزینه های واقعی در موارد هزینه ای جدید را دوباره اعلام کنید. از همین روش می توان استفاده کرد اگر شما تازه برند خود را بازسازی و راه اندازی کرده اید. یک چیز را به خاطر داشته باشید، چنانچه هزینه ها را می توان جمع آوری و استفاده کرد، نمودار لزوما ارزش حاضر برند را نشان نمی دهد.

ارزش برندی که از این راه بدست می آید تاریخی است یا هزینه را با برند جانشین می کند.

  • ارزیابی برند به طور بازار محور- این ارزیابی برند از یک یا چند روش ارزیابی استفاده کرده و برندهای مشابه را که فروخته شده اند مقایسه می کنند. شما بایستی از معاملات بازاری قابل مقایسه مانند فروش خاص یک برند،معاملات شرکتی قابل مقایسه و درصد سهام بازار استفاده کنید. اینجوری فکر کنید که ارزیابی برند به طور بازار محور، ارزشی است که برند با آن فروخته می شود.

ارزش برند ارزیابی شده از این طریق برابر قیمت، پیشنهاد یا  مزایده برندهای مشابه عینی یا معقول است.

  • ارزیابی برند به روش در آمد- این روش اغلب با عنوان روش ” در حال استفاده ” بیان می شود. که درامدهای خالص آتی را که مستقیما به برند تعلق دارد برای ارزیابی ارزش کنونی برند استفاده میکند.

ارزش برند با استفاده از این متود برابر ارزش درآمد، جریان مالی یا ذخایر مالی واقعی یا مجازی دارایی است.

برند معقول یکی از معدود دارایی هایی است که می توانید یک معیار رقابتی ثابت را ایجاد کند. چنانچه می بینید روشهای زیادی هست که می توان استفاده کرد، که به این معناست که می توان به راحتی نتایج معادل برند را دستکاری کرد. برای جلوگیری از سواستفاده از این روش، مهم است که اهداف ارزیابی را شناخت و روش مناسب را برای ارزیابی منصفانه برند استفاده کرد. شاید درست این باشه که بگیم، ارزیابی یک برند بیشتر هنر است تا علم، اما می تواد کمک کند تا ارزش پیشنهادی برند خود را شناخته و افزایش دهید.

زکات دانش نشر آن است :
Share on print
Share on email
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter