نکات مهم برای انتخاب یک نام برند

BRAND NAME

پنج نکته برای انتخاب یک نام خوب برای کسب و کار جدید شما

یکی از مهمترین و چالش انگیزترین گام ها در آغاز یک تجارت، انتخاب نام تجاری است. برای برخی ، انتخاب نام تجاری نخستین گام است، زیرا انتخاب نام، برای مالکان تجارت، امری ساده ، سریع و مشهود است. اما برای برخی دیگر، تعیین یک نام تجاری که دربرگیرنده تجارت و هرچیز مرتبط با آن باشد، چالش برانگیز است.

درحالی که قوانینی برای نامگذاری تجارت خرد شما وجود دارد که در تصمیم گیری صحیح  به شما کمک می کند، شما می توانید با پیروی از این نکات ساده از انتخاب یک نام صحیح مطمئن شوید.

به آغاز بازگردید

هنگام آغاز یک تجارت باید به بخش های متحرک متفاوت بسیاری توجه کنید و احتمالا ایده های متفاوتی در ذهن شما در جریان است. بهترین راه برای آغاز فرایند انتخاب یک نام برای تجارت شما، مرور پایه و اساس تجارت تان است. بیانیه رسالت، طرح تجاری و پیشنهاد فروش منحصر به فرد تان را مدنظر قرار دهید و فراموش نکنید که درمورد مخاطبان مورد نظرتان فکر کنید.

لیستی از دستورالعمل های مکتوب تهیه کنید که می توانید طی این فرایند به آنها مراجعه کنید. برخی از سوالاتی که می توانند شما را در انتخاب نام برای تجارت تان هدایت کنند، عبارتند از:

  • قصد دارید چه پیامی را از طریق نام تجاری تان به تصویر بکشید؟
  • بزرگترین اولویت های شما برای نام تجاری تان چیست؟ تلفظ آسان نام تجاری، متفاوت و منحصر بفرد بودن آن، ارتباط مستقیم آن با محصولات و فعالیتها و غیره.
  • قصد دارید که مردم با دیدن نام تجاری شما چه فکر یا احساسی را تجربه کنند؟
  • ساختار تجاری شما چیست و آیا می خواهید نام تجاری شما از علائم اختصاری مرتبط مثل Inc و یا LLC استفاده کند؟
  • اسامی رقبای شما چیست؟ چه بخشی از آن اسامی را دوست دارید و یا چه قسمتی را نمی پسندید؟
  • طول واژه تجاری شما چقدر باید باشد؟ شما یک واژه کوتاه و یا یک نام بلند را می پسندید؟

یک جلسه بارش فکری اجرا کنید

زمانی که شما دستورالعمل هایی را برای انتخاب نام تجاری تان مشخص کرده اید، وقت آن است تا خلاقیت ها را ارائه کنید. درحقیقت، خلاقیت بیشتر و تفکر آزاد در این مرحله، ایده های بیشتری را خلق خواهد کرد و امکان بیشتری را برای انتخاب فراهم می آورد. شما می توانید یک سری از جلسات بارش فکر را اجرا کنید، فقط با حضور خودتان و یا با حضور همکاران (شرکا) و با ایده های زیادی درمورد نام تجاری.

طی بارش فکری، شما باید دستورالعمل تان را در ذهن داشته باشید اما زمان نامحدودی را برای خلاقیت در اختیار خودتان قرار دهید. برخی روش های رایج در آغاز جلسه بارش فکر­ی شامل: آزاد سازی ذهنی، تهیه لیست، نقشه برداری ذهنی و تداعی کلمات است. اگر شما برای اولین بار بارش فکری را اجرا می کنید، در آغاز نکات بارش فکری را مرور کنید.

زمان گیری

حالا که شما جلسه (جلسات) بارش فکری را اجرا کرده اید و لیست طویلی از احتمالات را در دست دارید، زمان آن است که نتایج را مرور و تحلیل کنید. با لیست تان پیش بروید و هر مورد نامعتبر را حذف کنید، اسامی مشابه را دسته بندی کنید و اسم هایی را که فوراٌ در ذهن شما طنین انداز می شوند علامت گذاری کنید. این مرحله باید جلسات کمی متفاوت را به خود اختصاص دهد. مهم است که قبل از ایجاد لیست کوتاهی از بهترین نام های تجاری به ایده ها، پیش فرض ها و سوگیری هایتان اجازه دهید که نمایان شوند.

هنگامی که شما لیست کوتاهی از اسامی تجاری بالقوه را تهیه کردید، راه بروید، کار دیگری انجام دهید و یا حتی بخوابید. انتخاب یک نام برای تجارت، تصمیم مهمی است و نتیجه نهایی برای مدت بسیار طولانی، همراه شما خواهد بود. به عقایدتان اجازه دهید که برای یک یا دو بار بروز کنند ، سپس مجدداٌ به آن بازگردید و آن را مجدداٌ مرور کنید. در بسیاری موارد پس از وقفه مختصری، شما بازخواهید گشت و دقیقاٌ درمی  یابید که کدام گزینه، بهترین نام تجاری است. اگر هیچیک از این احتمالات صحصیح نبود، فرایند بارش فکری را مجددا آغاز کنید.

موجودی را چک کنید

پیش از آن که رسماٌ درمورد اسامی تجاری تان تصمیم گیری کنید، باید اطمینان یابید که آن اسم “علامت تجاری” نباشد. در پایگاه اطلاعات فدرال ایالات متحده، اداره علامت تجاری و ذی حقوق، سیستم بررسی الکترونیکی علامت تجاری (Tess) جستجو کنید. شما همچنین باید یک مجموعه از بررسی ها را با استفاده از گوگل و سایر ابزارهای جستجو انجام دهید تا مطمئن شوید که نام تجاری مورد علاقه تان توسط شرکت دیگری مورد استفاده قرار نگرفته باشد.

اگر شما قصد اختصاص یک وب سایت به شرکت تان، محصولات و خدمات آن را دارید، بخشی از جستجوی شما درمورد موجودی باید جستجو در مورد دامنه یک نام را دربرگیرد.اگر اسم تجاری شمابعنوان یک دامنه موجود نباشد، ممکن است نیاز باشد که شما از یک مخفف، خط رابط (پیوند) یا یک دامنه سطح بالای متعادلی (مثل نت) استفاده کنید. یا ممکن است بخواهید تا به لیست احتمالی تان رجوع کرده و اسم دیگری را انتخاب کنید، البته درصورتی که دامنه نام بهتری وجود داشته باشد.

 آنرا ثبت کنید

اگر شما دارای شرکتی با مسئولیت محدود، یک همکاری یا یک مشارکت محدود در ایالات متحده هستید، شما نیاز به ثبت تجارت تان با مقامات ایالت تان دارید. در این حالت ، نام تجاری شما ثبت خواهد شد. اگر تجارت شما ، تک مالکی است، یا دارای یک مشارکت کلی است، شما معمولاٌ نیازی به ثبت موجودیت تجارت تان  در ایالت ندارید، اما در عوض این کار از طریق کشور و یا شهری که تجارت شما در آن واقع شده است، انجام می شود.

اگر شما تنها مالک شرکت هستید، می توانید نام “انجام تجارت بعنوان ” (DBA) ر ا انتخاب کنید. بنابراین شما می توانید از نامی غیر از نام حقوقی خودتان استفاده کنید. شما می توانید یک DBA را در دفتر ایالت یا کشورتان ثبت کنید.

البته این کار ضروری نیست اما شما همچنین می توانید نام تجاری تان را برای یک علامت تجاری ثبت کنید. انتخاب یک نام تجاری می تواند یک فرایند طولانی باشد، اما زمانی که شما صرف این کار می کنید، ارزشمند است: زمانی که شما اسم تجاری را انتخاب کردید، نه تنها گام بزرگی به سمت آغاز رسمی اقدام جدید تان برداشته اید ، بلکه شما همچنین برندسازی تجارت جدیدتان و حکاکی  نقش خود در دنیای تجارت خرد را آغاز کرده اید.

اشتراک این مطلب با دوستان: