برند گذاری

برند گذاری

تصوری که از نام برند ایجاد کرده اید باید به حقیقت بپیوندد

هر تجارتی دارای یک برندی است که نیاز به تبلیغ و محافظت دارد. اما در حالیکه شرکتهای بزرگ پول زیادی را صرف اسم و رسمشان میکنند، شرکتهای کوچک میتوانند یک برند قدرتمند بر روی یک محصول کوچک بسازند.

دیوید گنت موسس روشهای خلاقانه

کمپانی های کوچک باید به اندازه کمپانی های بزرگ بر روی برندشان فکر کنند زیرا که در برابر شرکتهایی رقابت میکنند که برندهای موفقی‌ هستند.

اصول انتخاب برند همیشه یکسان است گرچه شما یک شرکت کوچک باشید یا یک کمپانی بزرگ، و‌ انتخاب برند صحیح نیازمند داشتن سرمایه هنگفتی نیست.

چه چیزی یک برند را می‌سازد؟

یک برند خیلی‌ بیشتر از فقط یک نام و یک مشخصه است. یک برند یک اعتبار است و شما باید تعهداتی که برندتان میدهد را برآورده کنید.به عبارتی باید تصوری که از نام برند ایجاد شده است به حقیقت بپیوندد.

انتخاب نام مناسب و ایجاد یک امضای تصویری (لوگو) حیاتیست، با این حال برند شما باید خصوصیات ویژه‌ محصول شما را بیان کند.

یک راه داشتن یک نو شعار خاص است. این شعارها نباید مانند عبارت‌های غیر جذاب تبلیغاتی بسیاری از کمپانی ها در سال های گذشته باشد. حرفی‌ که USP شما را نشان دهد، حتی اگر که این یک کیفیت محصول شما باشد یا نشان‌دهندهٔ به سادگی‌ در دسترس بودن آن‌.

شما نمیتوانید مدام هویّت محصول را تغییر دهید اما اگر از برند خود راضی‌ نیستید باید آنرا تغییر دهید. تغییر لوگو و بهتر کردن آن‌ در طی‌ سالها کار خوبیست. به طور مثل برندهایی نظیر مارس و پلو در طول سالیان بهبود یافته‌اند اما همچنان برای مشتری آشنا هستند. این بدان معنیست که گاهی تغییر لوگوی برند کار مناسبیست و دید مشتری رانسبت به شما بهترمی کند. 

ساختن هویت برند

خبر خوب برای کمپنیهای کوچک با بودجه محدود این است که میتوانند با هزینهٔ کمتر و آسان تر از گذشته به برند خود هویت دهند. در گذشته دفترچه ی راهنمای بزرگی‌ جهت نشان دادن چگونگی استفاده از لوگو و غیره وجود داشت اما این روزها امکانات آسانتری در دسترس است. امروزه با استفاده از ورد و پی‌دی‌اف می‌توان تصاویر الکترونیکی ایجاد کرد و فرستاد. این کار باعث ایجاد ثبات در همه چیز از تبلیغات تا علائم و تبادل خودرو میشود.

ارزش برند شما

یک برند خوب باید یک ارزش و در واقع چیزی باشد که کپی برداری از آن‌ دشوار باشد. از آنجایی که نشر کامپیوتری گسترش پیدا کرده، بسیاری از کمپانیهای کوچک به سادگی‌ یک نوع فونت انتخاب میکنند و آنرا به صورت ایتلیک تغییر میدهند. اما شما نیاز به صرف هزینهٔ بالا برای ساختن هویت برند ندارید.

استفاده از یک طراح برای ایجاد هویت کار ارزشمندیست. این کار نباید هزینهٔ زیادی داشته باشد و با انجام آن‌ شما چیزی دارید که مخصوص محصول شماست و کپی برداری از آن‌ دشوار است.

مشاور با افراد زیاد برای انتخاب نام و لوگو کار عقلانی نیست. شما هیچگاه چیزی را که همه با آن‌ موافق باشند را نخواهید یافت و در نهایت موردی را انتخاب می‌کنید که کمترین اهانت به آن‌ افراد باشد. در نتیجه بهتر است که فقط یک نفر بر روی آن‌ کنترل داشته باشد.

ثبات برند

مدیریت برند اساسیست و شما باید از ثبات همه جوانب مطمئن شوید از مدل تایپ تا رنگ. حتا علائم ساده و برچسبهای قیمت در یک فروشگاه همه باید دارای یک استایل ثابت باشند. برای مثال من فروشنده ای را دیدم که برندشان را در روشهای مختلف بسیار با فونتها و رنگهای متفاوت طراحی‌ کرده است.

این کار مناسبی نیست. شما باید درباره همهٔ احتملات برندتان فکر و برنامه‌ریزی کنید.

همچنین هرزمانی که از برند استفاده می‌کنید باید ثبات رنگها بررسی‌ شود. هر چه شکل برند عجیب تر باشد بررسی ثبات آن‌ دشوار تر خواهد شد. پس بهترین انتخاب برای رنگ، از نوع کلاسیک آن‌ است.

اشتراک این مطلب با دوستان: